15 Lis

Fundamentální a technická analýza

Seznámení s analýzy

Binární opce se dají obchodovat různě a v tomto článku bych rád zmínil rozdílné přístupy k samotnému obchodování binárních opcí. Základním rozlišením je tzv. fundamentální a technická analýza. Tyto základní analýzy by měl znát každý obchodník, co chce začít obchodovat binární opce. Tímto článkem bych rád otevřel seriál o přístupech a strategiích na obchod binárních opcí.

Fundamentální analýza

Ve světě binárních opcí existuje spousty trhů, které jsou ovlivněny na základě různých ekonomických událostí, popřípadě zpráv a novinek. Právě fundamentální analýza představuje obchodování, u kterého se řídíte podle těchto věcí. Ať už obchodujete prostřednictvím binárních opcí jakýkoliv trh, vždy se najdou nějaké události, které se ho budou týkat a ovlivňovat tak cenu aktiv.

fundamentalni analyza

Pro lepší pochopení vám uvedu příklad. Nedávno (2013) byl zaznamenán pokles síly české koruny díky měnové politice ČNB, nebo například zveřejnění údajů a čísel o nezaměstnanosti v USA. Takovéto události zpravidla můžou zahýbat kurzem USD i ostatních měn a vy, jakožto obchodník můžete tento pohyb využít v odhadu pro obchodování. Toto je podstata fundamentální analýzy.

Důležité ekonomické zprávy jsou zaznamenávány v různých ekonomických kalendářích napříkladwww.fxstreet.cz, www.forexfactory.com, www.markets.com a podobně.

Více se fundamentální analýze věnuji společně se strategií vyhlašování zpráv.

Technická analýza

Technická analýza je mnohem využívanějším přístupem. Soustředí se na cenový pohyb v grafech a snaží se z něho odvodit budoucí vývoj. Princip technické analýzy je prostý, u cenových grafů se snažíte najít situace, které se mohou opakovat a které s určitou pravděpodobností vedou k určitému vývoji. Tyto příležitosti máte za úkol analyzovat a následně je obchodovat.

Při technické analýze si můžete pomáhat různými indikátory (čas, cena apod), nebo vycházet přímo jen ze samotné ceny a formací (neboli patternů), které se v grafech vytvářejí. Popřípadě kombinovat vše dohromady. Například si můžete zakreslovat horizontální čáry na důležitých úrovních, kde cena v minulosti silně reagovala (tzv.supporty a resistance) a na těchto úrovních obchodovat další reakce ceny. Čáry si můžete zakreslovat také šikmé podle směru pohybu ceny. Tyto čáry se nazývají „trendové čáry“, a obchodovat je můžete tím stejným způsobem.

tehcnická analýza

Jelikož je samotných přístupů a strategií, jak obchodovat binární opce mnoho, tak se samozřejmě dají libovolně kombinovat. Také se můžete rozhodnout, že budete jednu z těchto analýz ignorovat a budete obchodovat pouze na základě jedné, avšak vždy mějte na paměti, že jakákoli ekonomická událost, či zpráva může pohyb ceny ovlivnit.

Zmíněné postupy budou postupně rozváděny v následujících článcích.