23 Říj

Binární opce – martingale strategie

Martingale obchodní systém je vůbec tím nejrozšířenějším, nejjednodušším a nejnebezpečnějším systémem, se kterým se kdy setkáte. Předem bych chtěl upozornit na to, že tento článek se nebude věnovat tomu, jak obchodovat, nýbrž tomu, jak zaručeně neobchodovat. Jeho cílem je vás odradit od jedné tzv. “zaručené” strategie, jak zbohatnout na binárních opcích.

Začněme tím, že si řekneme, co to vlastně ten Martingale systém je. S výrazem Martingale se nejčastěji setkáte ve spojení s herním systémem pro hraní nejrůznějších hazardních her. Jeho princip spočívá ve zdvojnásobování sázek pokaždé, kdy hráč prohraje. Například, pokud se hráč rozhodne hrát ruletu a hodlá sázet neustále na červenou barvu, bude zdvojnásobovat svou vsazenou částku po každém prohraném kole tak dlouho, dokud nepadne kulička právě na číslo s červenou barvou. Ve skutečnosti se tedy nejedná o obchodní systém, ale o strategii moneymanagementu, kterou můžeme podobně použít pro obchodování binárních opcí.

Jak již jistě tušíte, obdobu sázení na červenou a černou na ruletě, nabízí binární opce v podobě spekulování na růst či pokles ceny podkladového aktiva s využitím High/Low opcí. Systém Martingale můžeme samozřejmě použít i u jiných druhů, ale nejčastěji jej uvidíte při aplikaci právě na High/low binárních opcích. Pojďme si tedy na nich demonstrovat, jaké obrovské nebezpečí tento systém skrývá.

Řekněme, že budeme spekulovat na růst trhu s binárními opcemi o 80% výnosu. Jestliže opce skončí OTM, naši investici zdvojnásobíme pokaždé tak, abychom pokryli předchozí ztrátu a ještě vytvořili nějaký malý zisk. Jak sami také zjistíte, tak po určitém kole již zdvojnásobení částky nestačí na pokrytí předchozích ztrát, a tak budeme muset ještě něco málo k naši další investici přičíst. Počáteční výši investice stanovíme na 10 USD.

Investovaná částka Potenciální zisk Expirace opce Zisk/Ztráta obchodu Kumulativní zisk/ztráta
1 10 USD 8 USD OTM -10 USD -10 USD
2 20 USD 16 USD OTM -20 USD -30 USD
3 40 USD 32 USD OTM -40 USD -70 USD
4 90 USD 72 USD OTM -90 USD -160 USD
5 200 USD 160 USD OTM -200 USD -360 USD
6 450 USD 360 USD OTM -450 USD -810 USD
7 1020 USD 816 USD OTM -1020 USD 1830 USD
8 2140 USD 1852 USD OTM -2140 USD 3970 USD

Jak sami vidíte z uvedené tabulky, systém Martingale se již po několika málo kolech stává skutečně velmi kapitálově náročným. Abychom pokryli v osmém obchodu všechny naše předešlé ztráty a ještě dosáhli nějakého zisku, museli bychom investovat již 2 140 USD! Osm ztrátových obchodů v řadě přitom nemusí být nic neobvyklého. I úspěšní traděři se tu a tam potýkají se sérií ztrát, která jich může mít i mnohem více. Kolik to přesně bude však nikdy nemůžeme vědět. Je tudíž naprosto jasné, že i když se nám může z počátku s touto strategií dařit a třeba i na ní vyděláme nějaké peníze, zákonitě jednou nastane období, kdy přijdou ztrátové obchody a my zase všechno poctivě vrátíme zpět.

Během mého průzkumu binárních opcí jsem narazil na mnoho stránek, které propagovali “zaručený” a odzkoušený systém s vysokou pravděpodobností, což nebylo nic jiného než právě zmíněný Martingale. Dokonce se jeden autor pokoušel tvrdit, že pravděpodobnost je “na naší straně” a s každou další zdvojnásobenou investicí jsou šance na zdárné ukončení obchodu větší. To je samozřejmě holý nesmysl. Každý další obchod, který uděláme, je zcela nová situace bez vazby na ten předešlý. Pokud tedy narazíte na podobné stránky, doporučuji neztrácet s nimi váš drahocenný čas a raději se věnovat technické analýze trhů.

Pamatujte si, že ani při obchodování binárních opcí žádné zkratky k zázračnému zbohatnutí neexistují! Jakýkoli úspěch v tradingu je jen výsledkem naši tvrdé práce a analyzování grafů.