28 Zář

Verifikace obchodního účtu

V tomto příspěvku si řekneme, co vše budete muset udělat, když se rozhodnete si otevřít obchodní účet. V první řadě si musíte vybrat svého brokera binárních opcí. Na jeho stránkách pak účet založíte vyplněním několika základních údajů. Následně vás ale čekají ještě dva kroky, které dopředu nejsou úplně zřejmé a které občas někoho zaskočí, i když zbytečně.

Verifikace, neboli ověření identity

V poslední době mně na toto téma chodí poměrně dost dotazů a někteří lidé znejistí ve chvíli, kdy zjistí, že si chce broker ověřit jejich identitu. Je třeba jasně říci, že v tomto broker nemá výběr. Po celém světě totiž existují zákony proti praní špinavých peněz, kterým se musí každý broker podřídit, tedy alespoň ti regulovaní a slušní.

Broker binárních opcí proto má zákonnou povinnost ověřit, že jste při zakládání účtu poskytli pravdivé údaje. Dělá to pomocí dvou dokumentů. Bude chtít jejich sken nebo fotku pořízenou mobilem nebo digitálním foťákem, stačí, když budou údaje čitelné.

1) Prvním dokumentem je nějaký identifikační doklad. Může to být občanský průkaz, řidičský průkaz nebo třeba pas. Nafotíte nebo naskenujete přední a zadní stranu (u pasu stránku s fotkou), a máte hotovo.

2) Druhým dokumentem je faktura za nějaké služby, která potvrdí adresu vašeho bydliště. Může to být faktura za elektřinu, plyn, telefon, vodu, internet a podobně. Nebo třeba výpis z bankovního účtu. Stačí ji vyfotit/naskenovat tak, aby bylo vidět, o jaký dokument se jedná, a aby zároveň byla vidět vaše adresa. Údaje, které považujete za citlivé, můžete zakrýt, rozmazat nebo jinak učinit nečitelnými. Může to být třeba číslo zákazníka u dodavatele elektřiny, nebo finanční transakce na vašem bankovním účtu.

Jakmile budete mít obrázky těchto dvou dokumentů, pošlete je brokerovi dohodnutým způsobem, což může být email nebo nahrání přes webové stránky. Váš broker vám to řekne, co a jak od vás potřebuje.

Otázka bezpečnosti

Některé dotazy, které mi chodí, se týkají bezpečnosti procesu ověřování identity. Spousta lidí nemá dobrý pocit z toho, že budou brokerovi posílat kopii svého občanské průkazu a nějaké faktury. Jedná se ale o zcela běžnou záležitost, která vás čeká vždy a všude, ať už si budete otevírat účet na binární opce, Forex, komodity, akcie nebo cokoliv jiného. Ověřování třeba v USA nebo Švýcarsku bývá dokonce o poznání přísnější a musíte uvádět, jaké jsou vaše příjmy, jaká je hodnota vašeho majetku a v některých případech musíte i doložit, jak jste si peníze, které skládáte na obchodní účet, vydělali. Takže brokeři binárních opcí v EU jsou v tomto ohledu ještě relativně mírní a jinde by vás čekal mnohem náročnější proces ověřování.

Rizika minimalizujete také tím, když si zvolíte spolehlivého brokera na binární opce.