01 Lis

Vyhlašování zpráv – strategie

Jednou z nejoblíbenějších metod obchodování měn, je obchodování zpráv. Důvodem vysoké obliby strategií pro obchodování fundamentálních zpráv, je rychlý a prudký pohyb, který často nastane bezprostředně po jejich vyhlášení. V mnoha případech také můžeme být i svědky začátku nového trendu, jenž může trvat pár hodin, ale i několik dalších dní. Je tedy jasné, že se budeme pokoušet odhadnout, kam trh po vyhlášení bude pravděpodobně směřovat a v tomto směru nakupovat binární opci. Jak sami po přečtení tohoto článku zjistíte, nejedná se o žádnou složitou strategii a s trochou praxe ji zvládne každý.

Fundamentální zprávy se vyhlašují každý den, přičemž se vždy liší svou významností. Abychom věděli, kdy a jaká zpráva se bude vyhlašovat, budeme používat tzv. makroekonomický kalendář. Na internetu dnes existuje opravdu velké množství těchto kalendářů, takže záleží pouze a jen na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat. Já osobně využívám ten na webové stránce forexfactory.com.

Pokud jste si nyní otevřeli jeden z kalendářů, pak vidíte, že jednotlivé fundamenty jsou barevně odlišeny podle své významnosti. V této strategii nás budou zajímat pouze ty nejdůležitější, jenž jsou přirozeně označeny červeně. Dále nás bude zajímat sloupec, který se označuje jako “forecast” či česky “odhad”, který odráží předpověď expertů na to, jaká bude hodnota daného fundamentu při vyhlášení. Opět není důležité vysvětlovat, jak se tyto předpovědi tvoří. Jediné, co vás zajímá je, že tyto předpovědi vytváří na trzích tzv. očekávání. Tržní účastníci, tedy obchodníci, dané předpovědi zahrnují do svých plánů a trhy se tak často mají tendeci hýbat určitým směrem ještě před vyhlášením samotné zprávy. Pokud se poté zpráva vyhlásí a je totožná či velmi podobná tomu, co experti očekávali, pak se trhy příliš nepohnou. Co se však stane, pokud se odborníci ve svých odhadech mýlili a hodnota fundamentu je podstatně jiná, než ta očekávaná? Jistě to již tušíte. Trhy se najednou začnou významně pohybovat určitým směrem. Jakým? To záleží pouze na tom, zda byla hodnota fundamentů negativní či pozitivní. Abyste správně pochopili jak tato strategie funguje, podívejme se na příklad.

Strategie_pro_vyhlasovani_zprav

Dne 8.4. rozhodl zobchodovat zprávu Building Permits (Stavební povolení), která se vztahuje přímo ke kanadskému dolaru (CAD). Jelikož se měny obchodují křížově, tak mám možnost tuto konkrétní zprávu zobchodovat na těchto měnových párech: EUR/CAD, USD/CAD, CAD/CHF, GBP/CAD, AUD/CAD, NZD/CAD a CAD/JPY. Vybral jsem si EUR/CAD, ale stejně tak validní by byly i ostatní výše zmíněné páry. Odhad pro tento fundament byl -2,4 %, nicméně skutečná hodnota po vyhlášení byla výrazně horší (-11,6 %). To je pochopitelně opravdu negativní zpráva po kanadský dolar, což vede k jeho oslabení vůči euru a tudíž růstu měnového páru EUR/CAD. Zde je potřeba dát si pozor, abyste správně vyhodnotili, jakým směrem se bude daný měnový pár pohybovat. Pokud bychom obchodovali například pár CAD/JPY, pak by byla situace zrcadlově opačná – měnový pár by klesal. Ničeho se však nebojte, s trochou praxe se to zvládne snadno.

vyhlasovani zprav 2

Dále si ujasníme, co to znamená výrazně lepší či horší zpráva. Pro mě osobně je to u menších hodnot, odchylka minimálně 50 % a u větších hodnot odchylka o 20 % od svého odhadu. Pokud tedy vezmeme náš předchozí příklad a použijeme pravidlo 50 %, pak odhad byl experty stanoven na -2,4 %, což také bylo obchodníky očekáváno. Výrazně horší zprávou pak je cokoli nad -3,6 % a výrazně lepší zase pod -1,2 %. Tyto hodnoty si samozřejmě lze vypočítat dopředu a pak jen čekat, jaká skutečná hodnota bude vyhlášena. Pokud by se hodnota pohybovala v intervalu -1,2 až -3,6, pak bychom nenakupovali žádnou binární opci a raději si počkali na další obchod.

Jak je vidět, strategie opravdu není složitá. Stačí, když si každý den nalezneme několik významných zpráv, vypočítáme si potřebné hodnoty a vybereme páry, na kterých tyto zprávy budeme obchodovat. Nakupovat budeme vždy bezprostředně po vyhlášení zprávy a to binární opci s alespoň hodinovou expirací. Je však vhodné si poznamenat dopředu, zda budeme nakupovat CALL či PUT binární opci při daném výsledku. To nám pomůže se vyvarovat zbytečným zmatkům, které mohou při rychlém nákupu opce nastat.

Zcela závěrem bych chtěl ještě zmínit, že tuto strategii je nejlepší kombinovat s některou další. To vám zajistí nejen dostatek obchodních signálů přes celý týden, ale i diverzifikaci mezi jednotlivými strategiemi, které obchodujete.